Phaselis Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

5/5 - (1 vote)

Phaselis Antik Kenti, M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuştur. Diğer adıyla Faselis Antik Kenti olarak da bilinen bu bölge kuruluşunun hemen sonrasında Pers egemenliği etkisi altına girmiş ancak M.Ö. 333 yılında Büyük İskender’in hakimiyetine geçmiştir.

Phaselis Antik Kentin sahil şeridinde birbirinden muhteşem 3 koy vardır. Kuzey Limanı, Güneş Limanı ve Savaş Limanı ya da bilinen diğer adıyla Korunmuş Limandır. Yemyeşil bir ormanın içerisinde yer alan antik kent bünyesinde ayrıca Phaselis Plajını da barındırır.

Kentin en renkli olayları arasında gösterilen Büyük İskender’in altın taçla karşılanma durumu tarihte yerini almıştır. İskender dönemi sonrasında pek çok kez el değiştiren kent, Olympos korsanlarının talanlarına maruz bırakılmıştır. İ.Ö. 43 yılında Roma İmparatorluğunun himayesine giren bölge yeniden yapılanmayla kendine gelmiştir.

Phaselis Antik Kenti Nerede?

Phaselis Antik Kenti, Antalya ilinin Kemer ilçesine 15 km kadar mesafededir. Çamyuva mahallesinde denize kıyısı bulunan nadir antik kentler arasında gösterilen bölge Bey Dağları içerisinde Olympos Milli Park ile bir bütün haline gelmiştir.

Çam ve sedir ağalarının yanı sıra doğal güzellikleri, koyları ve plajlarıyla ünlü olan Phaselis Antik Kentinde piknik yapabilir, denize girebilir ve ailenizle veya sevdiklerinizle beraber güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Phaselis Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Phaselis Antik Kentine gidebilmek için Kemer-Fenike veya Fenike-Kemer yönünde gelmeniz gerekmektedir. Kumluca-Kemer yolu üzerinde seyir halindeyken Phaselis Antik Kenti tabelasını takip ederek bölgeye varmanız mümkündür.

Ankara’dan Polatlı-Yunak-Akşehir-Eğirdir-Antalya-Kemer; İstanbul’dan Yalova-Eskişehir-Afyon-Burdur-Antalya-Kemer; İzmir’den Aydın-Nazilli-Tavas-Çavdır-Elmalı-Fenike-Kemer güzergahları kullanılarak Phaselis Antik Kentine ulaşılabilir.