Maden Koyu nerede, nasıl gidilir?

Rate this post

Maden Koyu olarak da bilinen Atbükü Koyu ender bir şekilde gizli kalmayı başarabilen gözlerden tamamen uzak ve doğayla iç içe bir bütün gibidir. Geçmiş zamanlarda bölgede gerçekleştirilen madencilik faaliyetleri sonucu adını buradan alan koy, günübirlik tekne turlarının düzenlendiği popüler yerler arasındadır.

Saklı bir cennet gibi etrafında göz alabildiğine yemyeşil bir doğayla bütün olan Maden Koyu buraya gelenlere dinginlik hissi verir. Büyükşehirlerin karmaşasından kaçmak isteyenlerin bir numaralı adreslerinden olan koy, yemyeşil ormanlar ile Akdeniz’in masmavi deniziyle bir bütünü oluşturmaktadır.

Maden Koyu

İnce çakıllardan oluşan sahil ve berrak bir denize sahip olan Maden Koyu, korunaklı bir yapıda bulunduğundan deniz kısmı sığ ve dalgasızdır. Etrafında hiçbir işletme bulunmayan koya gelmeyi planlayanların mutlaka yanlarında ihtiyaçlarını giderebilecek şeyleri getirmeleri oldukça önemlidir.

Maden Koyu Nerede?

Maden Koyu, Antalya’nın Kemer ilçesinde Tekirova Mahallesindedir. Maden Yolu üzerinden yaklaşık olarak 10 km kadar içeride olan koy, ismini 1930’lu yıllarda bölgede krom madeni çıkarılması dolayısıyla almıştır.

Antalya’ya özgü kızılçamlarla çevrili olan Maden Koyu, günümüzde halden daha görselliğini korumaktadır.

Maden Koyuna Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine 72 km, Kemer’e ise 33 km kadar mesafede olan Maden Koyu yaklaşık 1 saatlik uzaklıktadır. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşılamayan koya gitmek için özel aracınız olmalıdır.

Maden Koyu

Bunun için bir araç kiralama işlemi yapabilir ya da özel yatlar ve turlar ile de bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Maden Koyu Konumu

Neden Maden Koyu Denmektedir?

Maden Koyu denmesinin sebepleri arasında geçmiş zamanlarda bölgede Krom Madeni çıkarılmasındandır. Burayı gezenler sık sık etrafta eski maden kalıntılarına rastlayabilmektedir.

Maden Koyunda Kamp Yapılır Mı?

Maden Koyunda kamp yapılmaktadır. Herhangi bir şekilde etrafta bir yerleşim yeri bulunmadığından kamp severlerin ilgi gösterdiği bölge oldukça sessiz ve sakindir. Özellikle son dönemde lüks yatlar ile tekne turları da bölgeye sıklıkla gerçekleştirilmektedir.