Sapadere Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Sapadere Kanyonu, buz gibi sularının yanında içerisinde birçok hayvan türü ve görüntüsüyle etkileyici bir şelale barındırmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Sapadere Kanyonu sıcak yaz mevsiminde serinlemek isteyenler için ferahlatıcı adreslerden biri olup son zamanlarda uğrak yerler arasında bulunmaktadır. Geçmiş zamanlarda yaşanan jeolojik olaylarla birlikte suların ve sert rüzgarların kayaları biçimlendirmesi sonucu oluşan bu kanyon adeta bir doğa harikası gibidir.

Sapadere Çayı’nın çıkış noktasındaki Sapadere Kanyonu’nun uzunluğu 750 metre, yüksekliği ise yaklaşık olarak 400 metre civarlarındadır. Görüntüsüyle etkileyici bir şelaleyi ve doğal kazanı andıran bu kanyon özellikle Akdeniz sıcağından bunalanlara göletin buz gibi suları banyo gibi gelecektir.

Sapadere Kanyonu

Kanyonun hemen üzerinde ahşap ve çelik desteklerle kaplanan çevrenin uyumunu bozmayan yürüyüş platformu ve alanın hemen girişine yapılan mesire yeri civarda gezenlerin dinlenmeleri adına muhteşem bir olanaktır. Heybetli ağaçların yanı sıra küçüklü büyüklü şelaleler yürüyüş esnasında misafirlere eşlik ederken ekosistem içerisinde pek çok hayvan türüne ve yaban hayatına rastlamak mümkündür.

Sapadere Kanyonu Nerede?

Sapadere Kanyonu, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olan Sapadere Köyü civarlarındadır. Karstik oluşumdaki bu kanyon ilçe merkezine 40 km, Antalya’ya ise yaklaşık 175 km kadar mesafededir. Şahane bir yürüyüş rotası üzerinden bulunan kanyonda 5-6 metreden dökülen su, buraya gelenlerin çok fazla dikkatini çekmektedir.

Sapadere Kanyonu

Suların düştüğü yerlerde meydana gelen küçük doğal havuzlar sıcaklardan bunalanlar için adeta bir buzdolabı görevi görmektedir.

Sapadere Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Alanya ilçesi Sapadere Köyü’nde bulunan Sapadere Kanyonu’na Alanya-Gazipaşa karayolu istikametinde ilerlerken Sapadere tabelasını görene kadar devam edilmelidir. Herhangi bir toplu taşıma aracının gitmediği kanyona özel aracıyla gelenler için otopark bulunmaktadır.

Sapadere Kanyonu Giriş Ücreti Ne Kadar?

Sapadere Kanyonu’na giriş ücreti 2023 yılı için tam 25 TL, öğrenci 12.5 TL, 0-6 yaş arası çocuklar içinde ücretsizdir.

Sapadere Kanyonu Suyu Kaç Derece?

Yaz mevsiminde bile suyu buz gibi olan Sapadere Kanyonu’nda ortalama su sıcaklığı 0 ila 12 derece arasında değişiklik göstermektedir.