Dim Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dim Mağarası, Türkiye'nin ikinci büyük mağarası olup göz alıcı güzelliği ve atmosferiyle buraya gelenleri büyülemektedir.

5/5 - (1 vote)

Dim Mağarası bölgede turizm çeşitliliğine büyük katkı sağlayan Türkiye’nin ikinci büyük mağarasıdır. 1 milyon yaşında olduğu iddia edilen mağaranın karstik oluşumlu olması ve bir bölümünün de tarih öncesi ve sonrası çağlarda yaşam alanı olarak kullanılması değerlenmesi sebebiyet vermiştir.

Yaklaşık 400 m kadar uzunluğunda ve 10-15 m kadar genişliğindeki Dim Mağarası’nın deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olduğu bilinmektedir. İçerisinde 2 adet kol bulunan mağaranın sağda kalan bölümü 50 m, solda kalan bölümü ise 350 m uzunluğundadır. Avizeli Salon, Göl Salonu, Org Salon ve Pamukkale Salon olmak 4 galerinden meydana gelen mağaranın son kısmından da 17 m kadar derinlikte yaklaşık 200 metrekare büyüklüğünde göl bulunmaktadır.

Dim Mağarası

Sarkıt, dikit, sütun, perde makarna ve traverten oluşumların gözlemlendiği Dim Mağarası’nın göz alıcı güzelliği özellikte yabancı turistleri etkisi altına almaktadır. İçerisinde konforlu bir düzenleme yapılan mağaranın doğal güzellikleri film setlerini aratmayacak atmosfere sahiptir.

Dim Mağarası Nerede?

Dim Mağarası, Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırlarının doğusunda kalan Cebel-i Reis Dağı’nın batı yamacında yer almaktadır. 1998 yılında açılan mağaranın yaklaşık 1 milyon yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Deniz seviyesinden 232 m kadar yükseklikte bulunan mağara, atmosferik bir güzelliğe sahiptir.

Yaz ve kış aylarında 18 ila 19 derecelik sıcaklığını korumayı başaran Dim Mağarası’nda piknik yerleri ve çam ağaçlarıyla kaplıdır. Mağaranın hemen giriş kısmında bulunan seyir terasları üzerinden Dim Çayı’nın olduğu vadi ve Alanya Kalesi kuşbakışı izlenebilmektedir.

Dim Mağarası

Dim Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Alanya üzerinden Dim Mağarası’na gidebilmek için öncelikle Alanya İşletme Fakültesi ile Kestel Beldesi, Dim Çayı Vadisi ve Tosmur Beldesi istikametleri kullanılabilir. Belediye otobüsleri ile de rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Özel aracıyla Dim Mağarası’na gelecekler; Alanya’dan Kestel Beldesi güzergahı üzerinden, Dim Çayı Vadisi’nden ve Tosmur Beldesi’nden tabelaları takip ederek ulaşabilirler.

Dim Mağarası Giriş Ücreti 2023

Dim Mağarası’nın giriş ücreti 2023 yılı için yetişkinlere 60 TL, öğrenci ve TSK mensuplarına ise 20 TL kadardır.

Dim Mağarası Kaç TL?

Dim Mağarası’na giriş ücreti 2023 yılı için yetişkinlere 60 TL, öğrenci ve TSK mensupları içinde 20 TL’dir.

Dim Mağarası Kaça Kadar Açık?

Dim Mağarası’nın ziyaret saatleri hafta sonları da dahil olmak üzere haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasındadır. Sadece Nisan ayında kapanış saati 18.30’dur.

Dim Mağarası Kaç Metre?

Dim Mağarası’nın uzunluğu yaklaşık 400 m kadar olup 10-15 m kadar genişliktedir.