Havalimanında Unutulan Eşyalar Nerede Satılıyor?

Havalimanında unutulan eşyalar bazı durumlarda geri alınabildiği gibi depolarda saklandıktan bir sene sonra "ihale yöntemi" ile satılıyor.

5/5 - (1 vote)

Havalimanında unutulan eşyalar kimi zaman geri alınsa da bazı durumlarda hiç arayan sormayan olmayınca değişik yollar devreye giriyor. Bunlar uzunca bir süre depoda bekletilemeyeceğinden dolayı elden çıkartılmak adına hazırlanıyor ve satılıyor.

Havalimanları günümüzde en çok kullanılan bir seyahat türü olduğundan dolayı insan akımı da bir o kadar fazladır. Bu yüzden bazı durumlarda eşyaların unutulması, birbirine karışması veya kaybolması gibi hadiseler yaşanabiliyor.

Özelliklede değerli eşyaların kaybolması gibi durumlara sık sık rastlanılırken havalimanlarındaki eşyaların akıbetleri genellikle diğer insanlarında merakını cezp ediyor. Aslına düşünüleninde aksine bu eşyalar çöp olmuyor. Türkiye sınırları içerisindeki havalimanlarında unutulan eşyalar Bagaj Hizmetleri Müdürlüğü’nce depolarda sahiplerine geri teslim edilmek üzere bekletiliyor.

Eşyaların kaybolduğunun anlaşıldığı durumlarda sahipleri tarafından gelinip alınması gibi durumlarda kayıp eşyaların geri teslimi mümkün hale gelebiliyor. Fakat çoğu zamanda eşyalarını kaybettiğinin farkına varmayanlar ya da bu gibi hadiselerin üzerinde durmayan yolcularda olabiliyor. Bunun sonucunda da Bagaj Hizmetleri Müdürlüğü bu kayıp eşyaları depolarda 1 yıl süreyle bekletiyor.

Havalimanında Unutulan Eşyalar

1 yılın sonunda ise havalimanlarındaki kayıp eşyalar, ihale yöntemi ile satışa çıkarılıyor. Bu ihaledeki amaç ise hem kayıp eşyaların değerlendirilmesi hem de depoda oluşacak yoğunluğu ortadan kaldırılması olarak lanse edilebiliyor. Satışın gerçekleştirilmesi durumunda ise eşyalar yeni sahiplerine ulaştırılırken yeni kayıp eşyalar içinde yer açılmış oluyor.

Unutulan Eşyalar Nerede Satılıyor?

Havalimanlarında unutulan eşyalar ihale yöntemi ile toplu olarak firmalara satılıyor. Bu firmalarda kendi dükkanları bulunuyorsa uygun fiyat karşılığında yeni müşterileri buluyor. Burada sizin yapmanız gereken ise “Google Harita” kısmını açarak “Unutulan Eşya” yazmak oluyor. Böylece de en yakın satış noktasına anında ulaşılabiliyor.

Havalimanlarında En Çok Hangi Eşyalar Unutuluyor?

Havalimanlarında uçağa bir an önce ulaşmak adına yaşanan koşuşturma aslında her insanın başına rahatlıkla gelebilir. Tamda bu sırada yaşanan kaosta elinizden fark etmeden düşürdüğünüz bir eşya kaybolabiliyor. Böylesi durumlar yıl boyunca sık sık tekrarlanabiliyor.

İşte bu unutulan eşyalardan en güzel örnekler:

Çantalar ve Bavullar

Uçuşların öncesinde çantaları her ne kadar bagaja vermek gerekse de çoğu yolcu uçuş anında el valizini tercih etmektedir. Bütün eşyaların bir araya toplanması gibi durumlarda çantayı veya valizi bir yerde bırakarak havalimanlarını terk eden çok kişi bulunmaktadır. Bu sebeple de kayıp eşyalar arasında çanta ve bavullar ilk sırayı almaktadır.

Bilgisayar

Havalimanlarında bilgisayarını unutan kişi sayısında bir artış gözlemlenmektedir. On binlerce insan en değerli elektronik cihazlar arasında gösterilen bilgisayarlarını bile havalimanında unutabilmektedir. Bu sebeple de kayıp eşyaları satın almak isteyen kişilerin en çok ilgi gösterdiklerinden biri de kayıp bilgisayarlardır.

Havalimanında Unutulan Eşyalar

Gözlük

Gözlükler her ne kadar kayıp eşya gibi durmasa da bazı kişiler için oldukça değerlidirler. Havalimanlarında en çok unutulan eşyalardan biri olan gözlükler genelde ansızın düşme gibi durumlarda fark edilmeden bir kenarda kaybolabiliyor. Her sene özellikle binlerce güneş gözlüğü ve numaralı gözlükler depolarda sahipleri tarafından geri alınmak üzere bekletilmektedir.

Fotoğraf Makinesi

Seyahatlerde anı ölümsüzleştirmek adına kullanılan fotoğraf makineleri de havalimanlarında unutulan eşyalar arasındadır. Hem özellikleri hem de boyutları birbirinden farklı olan bu cihazlara sahipleri saklanan depolardan tekrardan geri ulaşılabilecektir.

Oyuncaklar

Çocukların vazgeçilmezi olan oyuncaklarda havalimanında sık sık kaybolabilmektedir. Bir acele anında yanlarındaki eşyalardan dolayı çocukların yere düşürdükleri oyuncaklar aileler tarafından fark edilemeyecek yerlere düşebilmektedir.