Alara Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Alara Kalesi dönemin Anadolu Selçuklu Sultanı olan Alaeddin Keykubad tarafından Alara Han'da mola veren kervanların güvenliğini sağlamak adına yaptırılmıştır.

Alara Kalesi

Anadolu Selçuklu Sultanı olan Alaeddin Keykubad tarafından inşa ettirilen Alara Kalesi, Alanya’nın fethi sonrasında Antalya – Alara arasında kalan yolun güvenliğini sağlamak adına yaptırılmıştır. Alanya’daki Çakallar Köyü sınırları içerisindeki yapıların büyük bir kısmı halen daha ayaktadır.

Genel anlamda Alara Çayı kenarında bulunan Alara Kalesi, Alara Han’da mola veren kervanların güvenliğini sağlamak adına inşa ettirildiği de söylenmektedir. 200 metreden 500 metreye kadar çıkan sarp bir tepe üzerinde kurulan kalenin oldukça görkemli bir görüntüsü vardır.

Alara Kalesi

Dış ve iç kale olarak iki kısımdan oluşan Alara Kalesi’ne 120 basamaktan meydana gelen karanlık bir dehliz içerisinden kaleye gidilmektedir. Ören yeri olarak düzenlenerek ziyarete açılmamasından dolayı yaban otları ve yıkıntıların içerisinde kalmıştır. Bunların yanında tünelin orta kısımlarına doğru derince de bir çukur vardır. Bunun ucu su almak için açtıkları mahzenlerden oluşmaktadır. Kalenin içerisinde kayaların oyularak tüneller yapıldığı görülmektedir. Kalıntıların arasında küçük bir saray, kale görevlilerinin odaları, ve hamamda vardır.

Alara Kalesi Nerede?

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Alara Kalesi tarihi İpekyolu üzerindedir. Alanya’nın 37 km batısında denizden 7 km kadar içeride kalan kale, ticari gemilerin rotası üzerindedir.

Alara Kalesi

Alara Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Alanya’da Antalya istikametine doğru gelinirken Okurcular’dan Alara yoluna girilir. 9 km sonra yolun sonunda sağ tarafta Alara Han görülmektedir. Hemen karşı tarafa bakıldığında ise Alara Kalesi’nin surlarını görmek mümkün olacaktır.

Alara Kalesi Ne Amaçla Yapılmıştır?

Alara Kalesi tarihi İpekyolu üzerinde olduğundan Alara Han’da mola veren kervanların güvenliğini sağlamak amacıyla Anadolu Selçuklu Sultanı olan Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır.

Alara Kalesi Hangi İlçededir?

Alara Kalesi, Antalya’nın Alanya ilçesinde Okurcular tarafındadır.

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.