Dünyaca Ünlü 5 Antalya Doğa Yürüyüşü Rotası

Dillere destan ve her yıl yüz binlerce turisti kendisine çeken büyüleyici Antalya plajlarını sizler için hazırladık.

Antalya Yürüyüş Rotaları

Dünyaca ünlü Antalya’da doğa yürüyüşü dendiği zaman cennetten bir köşenin akla geldiği inanılmaz yerler ve el değmemiş parkurlar her zaman keşifçilerin ilgisi çekmektedir. Yerli ve yabancı doğa sporu tutkunlarının deneyimlerine dayanarak dünyaca ünlü yürüyüş rotalarından Likya Yolu başta olmak üzere St. Paul Yolu görülmeye değerdir.

Tarihi güzelliklerinin yanında doğasıyla da herkesin başını döndüren bir güzelliğe sahip olan Antalya her köşesinde gizli bir hazine saklamaktadır. Doğa ve dağ yürüyüşü meraklılarının ilgisini çeken trekking parkurlarına sahip bu şehirde keyifli bir tatille beraber heyecanlı bir serüven arıyorsanız çok doğru bir yerdesiniz demektir.

Gelidonya Feneri

Gelidonya Feneri; Antalya’da Adrasan, Kumluca ve Karaöz sınırları içerisinde yer almaktadır. Türkiye kıyılarında en yüksek fener olma unvanını barındırmakla birlikte Akdeniz’in kendine has maviliği ve çam kokuları eşliğindeki inanılmaz doğa yürüyüşü için favori adreslerden olan bu fener, orta-kolay bir seviyededir.

Gelidonya Feneri

227 metre yüksekliğe sahip Gelidonya Feneri, denizin 3 km kadar içerisindedir. Yaklaşık olarak 2 ila 2.5 saatte tamamlanabilen bu yürüyüş parkuru, doğa tutkunlarını cezp etmektedir. Araçla ulaşımın mümkün olmadığı fenere en kolay denizden gelinebilmektedir. Panoramik manzarasıyla hafızalara kazınacak fenerde ayrıca gün doğumu ile gün batımını izlemekte mümkündür.

Likya Yolu

Likya Yolu, Türkiye’nin en ünlü tırmanış parkurlarındandır. Geyikbayırı ile Geyiksivrisi Dağı eteklerinde yer alan bu yol, yürüyüş rotalarının başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan rotadaki Likya Yolu’nun bitiş noktalarından olan Geyikbayırı oldukça ünlüdür.

Likya Yolu

Antalya doğa yürüyüşü rotaları arasında en meşhuru olan Geyikbayırı-Çitdibi parkurunun uzunluğu 14 km kadardır. Bu yürüyüş esnasında Geyiksivrisi Dağı’nın olağanüstü manzarası ve yol üzerindeki antik kentlerin atmosferi doğanın sakinleştirici enerjisiyle birleşince harika bir gün geçirmek kaçınılmazdır.

Selge ve Adam Kayalar

Selge ve Adam Kayalar, Antalya’nın en ünlü yürüyüş rotaları arasında yer alan St. Paul Yolu üzerindedir. Şehrin peribacaları olarak adlandırılan Adam Kayalar, 10 ila 70 metre arasında değişen boyutlara sahiptir. Ayakta duran insanları anımsatan bu yapıtlar buraya gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Selge ve Adam Kayalar

Selge Antik Kenti ile Adam Kayaları ziyaret ederek doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercihleri arasındaki bu mekanlar özellikle bahar aylarında kestane, ceviz ve selvi ağaçlarıyla bütünleşmektedir.

Üçoluk Yaylası

Üçoluk Yaylası, çevresinde sedir ağaçlarıyla süslü olan 1500 metre yüksekliğe sahip, doğa yürüyüşü sevenlerin en önemli rotalarındandır. Doğal güzellikler dendiğinde son derece zengin bir bölgede bulunan yayla, tabiatı ve ağaç türleriyle göz kamaştırmaktadır.

Üçoluk Yaylası

Batı Toroslar’ın hemen eteklerinde oksijen ve yeşile doymak isteyenlerin tercihlerinden olan yaylada orman manzarası eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilir ya da arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle kamp kurabilirsiniz.

Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu, bir doğa harikası olup Manavgat’ta Köprülü Kanyon’un kayalıklarındadır. Antalya yürüyüş rotaları arasında en popülerler arasındaki bu kanyon, fantastik manzarasıyla büyüleyicidir.

Tazı Kanyonu

500 metrelik uçurumun ucundan gökyüzünde dans eden farklı kuş türlerini izleyebileceğiniz kanyonda Aziz Paul yürüyüş rotası da dikkat çeken noktalardandır.

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.