Antalya Oyuncak Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Antalya Oyuncak Müzesi, yaklaşık 3 bin kadar oyuncakla birlikte hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgi gösterdiği hoş mekanlar arasındadır.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi, 2011 senesinde 3 bin oyuncakla beraber ziyaretçilerine açıldı. Yerli üretim oyuncaklarla dünyanın dört bir yanından toplanan oyuncaklar dahilinde çocukların ilgisi tamamen buraya kaydı. Oyuncak Müzesi’nin kuruluşuna öncülük eden isimlerden biride İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın oldu.

Kaleiçi’ndeki bu oyuncak müzesi denizin hemen yanında bulunurken çevresinde çay bahçeleri ve masalarıyla denize yakın bir konumdadır. Her yaştan çocuğun masalsı hayal dünyalarında yer alan Nasreddin Hoca, Peter Pan, Keloğlan, Külkedisi, Pinokyo, Temel Reis gibi pek çok çizgi film karakteri bu müzede heykel olarak karşınızda olacaktır.

1800’lü yıllardan başlayarak 1900’lü yılların sonuna kadarki süreçte yaklaşık olarak 3000 kadar oyuncak sergilenirken bu rakam Türkiye’deki oyuncak müzelerinde biraz daha gerilerde kalmıştı. Müzede Japon ve Amerikan oyuncaklarını da görmek mümkün hale gelmiş ve bunların 1 numaralı patentleri çocuklar için sergilenmeye başlanmıştı.

Antalya Oyuncak Müzesi

İstanbul ve İzmir’den sonra Türkiye’nin 3. Oyuncak Müzesi olan bu mekanda hem çocuklara hem de yetişkinlere özel eğlenceli aktivitelerde vardır. Antalya Oyuncak Müzesi’nin hemen giriş kısmında misafirleri müzenin sembolü olan kağıttan gemi karşılamaktadır. Müzede dolaşırken geçmiş zamanlardan günümüze kadar gelen oyuncakların tarihsel yolculuğu hakkında da fikir sahibi olmak mümkündür.

Antalya Oyuncak Müzesi Nerede?

Antalya Oyuncak Müzesi adından da anlaşılabileceği üzere Antalya’nın Muratpaşa ilçesindedir. Muratpaşa’daki Kaleiçi semtinde Yat Limanı’nın hemen yanda yer alan müze, misafirlerine 23 Nisan 2011 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir proje olarak hayata geçirilen müze, minik misafirlerini mutlu ettiği kadar yetişkinlikleri de çocukluk zamanlarına kısa bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Antalya Oyuncak Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Antalya Oyuncak Müzesi’ne toplu taşıma veya özel araç ile rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Antalya merkeze yürüme mesafesinde olan müzeye Kaleiçi’ne ulaştıktan sonra denize doğru ilerleyerek varabilirsiniz.

100. Yıl’dan UC32, KC34, KL08; Lara’dan KL08; Konyaaltı’ndan KC34, KL08, UC32; Kepez’den ANTRAY; Havalimanı’ndan 800 numaralı otobüse binerek müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi, Pazartesi günleri bakım haricinde haftanın diğer 6 gününde 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Adres: Selçuk Mah Yat Limanı Sok. No:112, 07000 Muratpaşa/Antalya
Telefon: (0242) 248 49 33

Antalya Oyuncak Müzesi Ücretli Mi?

Antalya Oyuncak Müzesi için tam bilet 40 TL; öğrenci, öğretmen ve emekli giriş bilet ücreti ise 25 TL’dir.

Antalya Oyuncak Müzesi Engellilere Ücretsiz Mi?

Antalya Oyuncak Müzesi; engelliler ile 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları için ücretsizdir.

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.