Antalya’da Gezilecek Ücretsiz Müzeler

Antalya'da her yaştan kesimin rahatlıkla gezebileceği ücretsiz müzeler bizlere eski çağlardan günümüze kadar gelen eserleri yakından tanımamıza olanak sağlamaktadır.

Antalya Ücretsiz Müzeler

Tarihi ve kültürel anlamda pek çok noktanın birleştiği Antalya özellikle ücretsiz müzeler listesiyle de ilk sıradadır. Hiçbir ek ücret ödemeden eski çağlardan günümüze kadar gelen pek çok esere ev sahipliği yapan bölgede yeni yerler keşfetmekte mümkündür.

Özellikle Müze Kart sahiplerinin ücretsiz gezme hakkının bulunduğu dikkate alındığında bireysel anlamda giriş ücreti ödeyerek çok daha maliyete bürünen müze girişleri bazı vatandaşları zorlamaktadır. Bu gibi durumlarda sıkıntıya düşmemek adına Antalya ilinde yer alıyorsanız ücretsiz müzeler listemizden rahatça faydalanabilirsiniz.

İşte Antalya’da bulunan ücretsiz müzeler:

  • Alanya Atatürk Evi Müzesi
  • Arykanda Ören Yeri
  • Elmalı Müzesi
  • Antalya Atatürk Evi Müzesi
  • Alanya Syedra Ören Yeri
  • Mevlevihane Müzesi

Alanya Atatürk Evi

Alanya Atatürk Evi, Antalya’nın Alanya ilçesindedir. Ege Vapuru ile 18 Şubat 1935 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyareti gerçekleştirilen evin sahibi Tevfik Azakoğlu’dur. Kültür Bakanlığı’na bağışlanan ev, 1987 yılında müze haline getirilerek ziyaretçilere açılmıştır. Şekerhane Mahallesinde bulunan müze Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Antalya Atatürk Evi

Antalya Atatürk Evi, Antalya’nın Muratpaşa ilçesindedir. 6-11 Mart 1930 tarihleri arasında Atatürk tarafından Antalya’ya yapılan ziyaretlerde kullanılan ev daha sonrasında müzeye dönüştürülmüştür. 1984 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilen ev yeni imar planına uygun bulunmadığından yıkılarak biraz geriye çekilmiş ve yeniden inşa edilmiştir.

Antalya Ücretsiz Müzeler

Atatürk’e özel olarak dikilen ve onun giydiği kıyafetlerin görülebileceği müze, geçmiş zamanlardan günümüze kadar gelen Türk paralarının da sergilendiği ender yerler arasındadır. 1986 yılında yeniden açılan müze, Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü 08.30-19.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Antalya Etnografya Müzesi

Antalya Etnografya Müzesi, Antalya ilinin Kaleiçi semtindedir. Alt ve üst konak olarak iki kısma ayrılan müze özellikle Osmanlı dönemi mimari özelliklerini barındırmaktadır. Müzede, Türk-İslam eserleri ile Osmanlı döneminin yaşantıları sergilenmektedir. Yaz döneminde 08.30-19.30, kış döneminde ise 08.30-17.30 saatleri arasında müze ziyaretçilerine açıktır.

Alanya Syedra Antik Kenti

Alanya Syedra Antik Kenti, Alanya-Gazipaşa karayolunun 20 km uzaklığında yer alan Seki Köyünde bulunmaktadır. Anıtsal kapısından içeriye giriş yapılan kentte doğal kaynaklardan beslenen sıvalı sarnıçlar ile doğal kayalara oyulan nişin çevresindeki freskoları görebilir, kentin doğu tarafından doğru gidildiğinde de hamam ile karşılaşabilir ve mozaik kalıntılara rastlayabilirsiniz.

Antalya Arykanda Ören Yeri

Antalya Arykanda Ören Yeri, Antalya’nın Finike ilçesindeki Arifköy’dedir. Şahinkaya olarak da bilinen sarp bir kaya yüzeyinin dibinden başlayarak güneye eğimli arazi üzerinde bulunan Arykanda’nın içerisinde gözetleme kulesi, ticaret agorası, Helios Tapınağı, meclis binası, arşiv yapı, Sebastion kutsal evi, mağara mezarlar ve su sarnıcı gibi bölümler yer almaktadır. Bölgenin en ilginç kalıntıları arasında ise Aykırıçay kaynağının bulunduğu yerde kayalığın yüzündeki su yollarıdır.

Antalya Elmalı Müzesi

Antalya Elmalı Müzesi, 1941 senesinde inşası gerçekleştirilen eski hükümet konağının yeniden düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. Oldukça önemli arkeolojik eserlerin sergilendiği müzede, 3 tanesi zeminde 8 tanesi de ilk katta olmak kaydıyla 11 adet teşhir salonu yer almaktadır.

Antalya Ücretsiz Müzeler

Elmalı ilçe merkezindeki müzeye karayolundaki tabelalar takip edilerek rahatça ulaşılabilmektedir. Ayrıca Antalya Otogarından Elmalı yönüne giden otobüs ve minibüslerle ulaşım esnasında Likya ve Roma şehir sikkelerini görebilir, Karataş Semayük mezarlık alanı içerisindeki küp mezarları yakından inceleyebilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, Antalya’nın Alanya ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Müze içerisinde 14’ü kapalı 1’i açık olmak üzere 15 teşhir salonu bulunmaktadır. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getirilen Tunç, Urartu, Frig ve Lidya dönemlerine ait olan eserler ve çevreden toplanan pek çok tarihi kalıntılar ziyaretçilere açılmıştır.

Müzedeki en önemli eserler arasında yer alan ve dramatik öyküsü ile bilinen Herakles’in heykeli de buradadır. Müze bahçesinde Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserlerin yanında Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Türk-İslam eserleri de sergilenmektedir. Müzeyi dini bayramların ilk günü haricinde diğer her gün ziyaret edebilirsiniz.

Side Apollon – Athena Tapınağı

Side Apollon – Athena Tapınağı, Antalya’nın Side ilçesindedir. Roma barışı olarak bilinen dönem içerisinde inşa edilen tapınak peripteros planına uygun bir biçimde tasarlanmıştır. Side’nin tarihi dokusunu koruyan sokaklarından sahil kısmına kadar açılan noktada büyüleyici bir yapıyı andıran tapınak, M.S. 1500 yıllarına dayanan Antalya’nın görülmeye değer en güzel kültürel miraslardandır.

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.