Beldibi Mağarası nerede, nasıl gidilir?

Beldibi Mağarası, Antalya’daki önemli Pheristorik merkezleri arasında yer alıp Mezolitik çağdan günümüze kadar gelmiş ancak dolgu tabakaları, yağmur suları ve rüzgarlarla aşınmıştır.

Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, Antalya ilinin Kemer ilçesinde sahil yolu uzantısında 40 km kadar mesafedeki Çamdağ tünelinin çıkışındaki kaya altı sığınağıdır. Deniz sahilinde 25 m yükseklikte bulunan mağara doğal tahribata uğradığından zamanla içerisindeki dolgu tabakaları, yağmur suları ve rüzgarlarla aşınmıştır.

Antalya’daki önemli Pheristorik merkezlerinden olan Beldibi Mağarasında Mezolitik kültürleri içeren 6 tabaka bulunmuştur. Yapılan kazılar neticesinde Paleolitik ve Mezolitik döneme ait olan çakmak taşı aletleri ele geçirilmiş bunlarla birlikte de kaya altı sığınağının duvarlarında şematize insan, geyik ve dağ keçisi resimlerine rastlanmıştır.

Beldibi Mağarası, Mezolitik çağdan günümüze kadar gelen seramikli ve seramiksiz kısımları en sade bir biçimde lanse ederken çakmaktaşı gereçleri, çanak çömlek parçaları ve aşı boyası yardımıyla kayalar üzerine yapılan yaban keçisi ve benzeri hayvan figürleri ile de ilgi odağı haline gelmiştir.

Beldibi Mağarasında tarih boyunca yaşayan topluluklar avcı ve toplayıcı olduklarından çevrelerinde bulunan yabani tahılları orak bıçaklarla sahiplenmişlerdir.

Beldibi Mağarası Nerede?

Beldibi Mağarası, Antalya ilinin Kemer ilçesindeki sahil yolunun üzerinde 40 km kadar mesafedeki Çamdağ tünelinin çıkışında Obaköy mevkiindedir. Deniz sahilinden 25 m yükseklikte bulunan mağara, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık olup arkeolojik sit alanıdır.

Beldibi Mağarası nerede

Beldibi Mağarasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda pek çok bulguya rastlanıldığından turistlerin her daim ilgisini çekmektedir.

Beldibi Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Beldibi Mağarasına gidebilmek için Kemer’e özel araç, minibüsler ya da taksi ile ulaşmak mümkündür. Eğer ki özel aracınız varsa Antalya-Kemer yolu üzerinde 40. km’de yer alan Çamdağ tüneli çıkışından Beldibi köyüne geçiş yapabilirsiniz.

Beldibi Mağarası nasıl gidilir

Beldibi Mağarasına ayrıca Kemer terminalinden kalkan minibüsler ve taksi ile de ulaşabilirsiniz. Mağarada rahatça hareket edebilme adına ziyaret öncesinde spor ayakkabı ve buna benzer kıyafetler giymeniz önerilmektedir.

Beldibi Mağarası Konum

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.