Delik Deniz Kral Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Delik Deniz Kral Koyu, turkuaz rengini andıran cam gibi suları ve göz alıcı manzarasıyla beraber Antalya'nın gizemli koyları arasındadır.

Delik Deniz Kral Koyu

Delik Deniz Kral Koyu doğal oluşunun yanı sıra enteresan görselliğiyle beraber Antalya’nın en ilgi çekici ve gizemli koylarından birisi halini almıştır. Koya, Antiochia Ad Cragum Antik Kenti içerisinden geçilerek gidilmekte olup antik dönemde 1. Antiochos adlı hükümdarın buradan denize girdiğine inanılmaktadır.

Delik Deniz Kral Koyu’nun ortasında fantastik bir görünümde devasa büyüklükte delik kaya bulunduğundan adı buradan gelmektedir. Koya oldukça zahmetli bir toprak patikadan inilmekte bölgenin etrafında ise Gazipaşa’nın muazzam görselliğindeki muz bahçeleri yer almaktadır.

Delik Deniz Kral Koyu

Balıkçı teknelerinin sığabileceği kadar bir genişliği olan koy, ilk bakışta denizden ayrılmış gibi görünmekte yani devasa ve doğal bir havuz görünümündedir. Muhteşem doğanın tarihle iç içe olduğu koyun çevresinde zaman geçirmek isteyen turistler neredeyse her yaz buraya akın etmektedir.

Delik Deniz Kral Koyu Nerede?

Delik Deniz Kral Koyu, Antalya’nın Gazipaşa ilçesindedir. Gazipaşa’ya 25 km, Antalya şehir merkezine ise 65 km mesafede olan koy aslında Güneyköy’ündedir.

Delik Deniz Kral Koyu

Bu bölgedeki son kalıntılarda Roma ve Bizans döneminden eserler bulunmuştur. Deniz seviyesinden yaklaşık 300 metre kadar yüksekte bulunan koy, kampçılarında tercihleri arasında yer almaktadır.

Delik Deniz Kral Koyu’na Nasıl Gidilir?

Gazipaşa-Anamur karayolu üzerindeki Güneyköy’de bulunan Delik Deniz Kral Koyu’na giriş yapmadan önce Antiochia Ad Cragum tabelasından sağa dönülmelidir. Buradan 3 km’lik asfalt yol üzerinden kale mevkiine kadar gidilmelidir.

Göz alıcı manzarasının yanı sıra turkuaz rengini andıran cam gibi suları ile buraya gelenleri etkisi altına almayı başaran koyda akvaryum berraklığındaki suyun içerisindeki diplerde yer alan kayaları net bir şekilde görmek mümkündür.

Delik Denize Nasıl Gidilir?

Delik Deniz’e gidebilmek için öncelikle Gazipaşa Karayolu üzerindeki Güneyköy’e giriş yapmadan, Antiochia Ad Cragum tabelasından sağa dönmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise 3 km’lik bir mesafenin ardından kale mevkiine ulaşana kadar sahil bölgesine devam edilmelidir.

Delikli Deniz Nerede?

Delik Deniz Kral Koyu, Gazipaşa’ya 25 km, Antalya şehir merkezine ise 65 km mesafededir. Güneyköy’ün Nohut Yeri mevkinde yer alan kalenin sol tarafındaki koy görülmeye değerdir.

5/5 - (1 vote)
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.