Düden Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Düden Şelalesi, Antalya’nın neredeyse göbeğinde yer alıp yemyeşil bir vahayı andırmaktadır. Buraya gelenler adeta büyüleyici bir güzelliğe şahit olacaktır.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, Antalya’nın dünyaca ünlü şelaleleri arasında yer alıp çevresindeki mesire ve piknik alanları ile adeta bir cazibe merkezini andırmaktadır. Şehrin tam göbeğinde yemyeşil bir vaha gibi buraya gelenleri kendisine hayran bıraktıran bir doğa harikasıdır.

Tarihte Büyük İskender’in bölgeden geçtiği esnada atlarına bu şelaleden su içirdiği söylenirken bazı kaynaklarda Düden Şelalesi’nin ismi İskender Şelalesi olarak da geçmektedir. Buraya gelenlere görsel bir şelale sunan bu yer, oyuklarla kaplı olan gizemli mağarası ve yaklaşık 20 metre kadar yükseklikten dökülen etkileyici manzarasıyla bilinmektedir.

Antalya kent merkezine göre daima serin kalmayı başaran bu şelaleyi gezerken hem kendinizden geçecek hem de büyüleyici atmosferinde yeşillikler arasında kuş cıvıltılarını duyarak gürül gürül akan suyun rahatlatıcı sesinde kaybolmuş hissine kapılacaksınız. Şelalenin oluşturduğu doğal havuzların görünümü ve manzaraya karşı konumlanan restoranlarda muhteşem bir kahvaltı, unutulmaz anların yaşanmasına neden olacaktır.

Düden Şelalesi

Bir doğa harikasından hallice olan Düden Şelalesi, içerisinde bulunan antik kalıntılar sayesinde tarihe de ışık tutmaktadır. Şelale sınırları içerisinde yer alan M.Ö. 2. ve 7. yüzyıla ait antik zeytinyağı işliği ve antik mezarlar adeta zaman meydan okumaktadır.

Şelalenin büyüleyici güzelliği sadece misafirleri için değil ayrıca bazı filmler, diziler ve hatta gelin ile damatlar içinde bir stüdyoya dönüşmektedir. Fotoğraf albümlerini süsleyecek güzellikteki şelale cennetten bir köşe gibi olup şehirlerin karmaşık hayatından kaçmayı düşünenler adına ideal bir mekandır.

Düden Şelalesi Nerede?

Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezine 10 km kadar mesafede yer alıp kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali‘nden almakta ve Düdenbaşı’da denilen noktadan yeryüzüne çıkmaktadır. Düden Çayı boyunca iki kola ayrılan şelalenin isimleri Yukarı Düden Şelalesi ve Aşağı Düden Şelalesi’dir.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Düden Şelalesi’ne ulaşabilmek için VC30 – CV17 – CV17A – VC30 – VL62 – VF66 ve VC69 nolu Antalya Belediye Otobüsleri’ni kullanabilirsiniz. Şelalenin hemen girişinde yer alan Düden Taksi ve 524 ile 524A nolu otobüslerde ulaşımın diğer imkanlarındandır.

Özel aracı ile gitmek isteyenler içinde Antalya-Varsak karayolundan yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuğun ardından şelaleye ulaşılabilmektedir.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti 2023

Büyüleyici bir güzellikte olan Düden Şelalesi’ne giriş ücreti oldukça makul bir fiyatadır. Kepez Mesire Alanı içerisindeki şelaleye giriş ücreti sadece 5 TL’dir. Ancak müze kart geçerli değildir.

Düden Şelalesi’nin Özelliği Nedir?

Yüzeyinden hiç su akmadığı günlerde dahi Düzen Şelalesi’nin hemen alt kısmından saniyede en az 10 metreküp su yüzeye çıkmaktadır. Bu suyun maksimum derbisi 94 metreküp, ortalaması ise saniyede 15-16 metreküp civarlarındadır.

Düden Şelalesi’nde Yüzülür Mü?

Düden Şelalesi, Antalya kent merkezine sadece 10 km kadar mesafededir. Ancak şelaleden yüzmek yasaktır. Bunun dışında şelaleye yakın konumdaki plajlar tercih edilebilir.

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.