Havaalanında Valiz Kırılırsa Ne Yapmalıyım?

Havaalanında valiz kırılması gibi durumlarda ilk olarak yapacağınız işlemler daha sonraki aşamalarda elinizi daha da güçlendirecektir.

Havaalanında Valiz Kırılırsa

Havaalanında valiz kırılırsa çoğu yolcunun karşılaşabileceği ender olaylardan biri başına gelmiş sayılır. Seyahat sonrasında bagaj bandı üzerinde size doğru yaklaşmakta olan kırık bavulunuzu gördüğünüz anda hasarlı bagaj durumunda yolcu haklarını bildiğiniz takdirde ilk şoku rahatlıkla atlatabileceksiniz. Seyahat etmek ya da bir yere yolculuk ederek o mekan hakkında yeni fikirler elde etmek her ne kadar güzel olsa da havaalanında bazı zamanlarda kötü sürprizler bizleri bekleyebilir. Peki, havaalanında bavulum kırıldı sorusu karşısında ne yapılabilmektedir.

Havaalanında Valizim Kırıldı, Ne Yapabilirim?

Havalimanında valizi ya da bavulu kırılanlar öncelikle hasar için mutlaka net fotoğraflar çekmelidir.

 • Hangi havaalanında olursanız olun valizinizdeki hasarı fark eder fark etmez terminali terk etmeden önce kayıp eşya ofisine (lost & found) giderek başvuruda bulunmalısınız. O an içerisinde durumu fark edemezseniz 7 gün içerisinde hasarlı bagajınız ile beraber buraya başvurmanız gerekmektedir.
 • Havaalanında mutlaka uçtuğunuz havayolu şirketine ait anlaşmalı olunan bir ofis yer alacaktır. Bazı zamanlarda da bir ofis içerisinde bir kaç anlaşmalı havayolu şirketi için bavul işlemleri yapılıyor olabilir.
 • Burada yapılacak ilk işlem öncelikle görevli tarafından elindeki karteladan bavulunuzun model ve zararını tespit etmek olacaktır.

Havaalanında Hasarlı Bagaj Durumunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

 1. Size ait uçuş kartınız
 2. Yolculuk için bagaj fişiniz
 3. Sizi gösterir T.C. kimlik veya pasaport
 4. Uçuş bilgilerinizi içeren PNR numaranız

Bu belgelerle beraber bir hasar tespit tutanağı hazırlanarak buna göre değerlendirme yapılmaktadır.

THY Hasarlı Bagaj Tazminat Ödemeleri Kriterleri

Büyük havayolu şirketleri her ne kadar daha esnek olsa da ucuz havayolu şirketleri bu tip konularda daha da seçici davranabilmektedir.

 • Ufak çizik ya da kullanımı aksatmayan minör çatlak ve ezikler
 • Hafif nemlenme ya da ıslanma
 • Uzun kullanımdan dolayı aşınmış olan tekerlek veya fermuar bozuklukları
 • Aşınmadan kaynaklı hasarlı bagaj; kulp, kayış vb gibi parçalar
 • İyi paketlenmemiş içerikten ötürü oluşan hasarlı bagaj
 • Bavul içerisinde taşınmaması öngörülen maddeler dışında taşınan akıcı, yanıcı, delici maddelerden ötürü oluşan hasarlar havayolunun kusuru olarak değerlendirilmemekte ve herhangi bir şekilde tazminat ödemesi gerçekleştirilmemektedir.

Havaalanında Valiz Kırılırsa Ne Yapmalıyım?

Havaalanında valiz kırılması her ne kadar can sıksa da bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınız anda bavulunuzdaki hasarın açık ve net fotoğraflarını mutlaka çekmelisiniz. Bagajınızdaki hasarı fark eder fark etmez Kayıp Eşya Ofisi’ne başvuruda bulunun. Eğer ki valizinizdeki hasarı havaalanından ayrıldıktan sonra fark ederseniz 7 gün içerisinde Kayıp Eşya Ofisi’ne gitmeniz gerekecektir.

Ofise geldiğiniz zaman öncelikle görevli arkadaş bavulunuzun modelini ve zararını tespit edecektir. Havaalanında kırılan valiz için kimlik/pasaport, uçuş kartı, bagaj fişi ve uçuş PNR numarasını yanınızda hazır bulundurmalısınız. Bu bilgilerle beraber görevli hasar tespit tutanağı hazırlayarak gerekli işlemleri başlatacaktır.

Eğer ki havaalanındaki bagaj hasarının havayolunun sorumluluğunda olduğu doğrulandığı takdirde havayolu şirketi hasarın büyüklüğüne göre size hasar ödemesi teklif edecektir. Şirket bazı durumlarda valizinizde tamir edilebilecek bir hasar tespit ettiği durumlarda sizden ödeme bilgilerinizi ve e-mail adresinizi isteyebilir. Ayrıca havayolu şirketi, kırık valizin kalitesine ve sizin talep ettiğiniz miktara bağlı olarak bavulunuzun faturasını da sizden isteyebilecektir.

Bazı büyük havayolu şirketleri, bagajınızın marka ve modeline göre size yeni bir bavul satın almayı dahi teklif edebilir. Eğer ki bu öneriyi beğenmezseniz bavulunuzu tamir ettirip tutarını havayolu şirketinden de isteyebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.