Idyros Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Idyros Antik Kenti, Bizanslılardan kalma duvar kalıntıları ve kilisesiyle turistlerin ilgi odağıdır.

Idyros Antik Kenti

Idyros Antik Kenti, Antalya’nın harikulade coğrafyasındaki tarihi yapılardan sadece bir tanesidir. Phaselis’in kuzey taraflarındaki antik kent, Bizanslılardan kalma duvar kalıntıları ve kilisesiyle buraya gelenleri tarihi bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Idyros Antik Kenti’nde son yapılan kazı çalışmaları neticesinde Bizans kilisesinin tabanının turuncu, beyaz, gri ve kiremit rengi taşlarla yapılmış mozaiklerle kaplı olduğu ortaya çıkmıştır. Bunların yanında kilisenin içerisindeki geometrik motiflerin dikkat çekiciliği görülmeye değerdir.

Kilisenin güney tarafında şapel vardır. Dikdörtgen bir yapıda olan şapel, 7.55*5.20 boyutlarındadır. Tarihi antik kent Kemer’deki Ayışığı Koyu’na oldukça yakın bir mesafededir. Bu sebeple tam merkezi konumdaki Idyros Antik Kentine turistler yoğun ilgi göstermektedir.

Idyros Antik Kenti

Idyros Antik Kenti’nde yapılan kazılar günümüzde de halen daha devam etmektedir. Buradaki kentin 4. ve 5. yüzyıllarda yapıldığı bilgisi ortaya çıkarılmıştır. Kentteki kalıntılar Ayışığı Koyu boyunca dağınık bir şekilde devam ederken yakınındaki Göynük Kanyonu’da görülmeye değerdir.

Idyros Antik Kenti Nerede?

Idyros Antik Kenti, Antalya’nın Kemer ilçesindedir. Turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği Ayışığı Koyu’na da yakın konumda bulunan kentteki kalıntılar bu koyda dağınık bir şekle bürünmüştür.

Idyros Antik Kenti

Idyros Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Idyros Antik Kenti, Kemer ilçe merkezine yaklaşık 10 dakika kadar yürüyüş mesafesindedir. Bu nedenle ulaşım oldukça rahattır. 1. derece sit alanı olarak koruma altında bulunan antik kent, tarihi dokusu ve muhteşem doğasıyla görülmeye değerdir.

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.