Kaleiçi Yat Limanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaleiçi Yat Limanı özellikle tur teknelerinin ya da yatların demirlediği, Helenistik Dönem'den izler taşıyan dünyaca ünlü bir limandır.

Kaleiçi Yat Limanı

Antalya Kaleiçi Yat Limanı özellikle kıyı şeridine, falezlere, Aşağı Düden Şelalesine ve özel yüzme alanlarına tur tertip eden teknelerin yer aldığı bir limandır. Akdeniz’in olağanüstü güzelliklerini deniz yoluyla görmek ve keşfetmek için burası en ideal noktadır.

Helenistik Dönem içerisinde inşa edilen Kaleiçi Yat Limanı, yarım daire biçiminde doğal bir liman olma özelliği taşımaktadır. Buradaki dalgakıranlarında muhtemelen o dönemde inşa edildiğini düşünülmektedir. Geçmiş zamanda limanın girişinin hemen iki yanında birer burç olduğu bunlardan birinin de deniz feneri olarak işlev gördüğüne inanılmaktadır.

Günümüz şartlarında Kaleiçi Yat Limanı, kentin bölgedeki en önemli gezi duraklarından biri olduğunu söylemek mümkündür. Deniz trafiğinin yoğun olarak yaşandığı limanda yaklaşık 6-7 metre kadar derinlikte 100 adet kadar tekne bağlama kapasitesi vardır.

Genellikle ticari tur teknelerinin bağlandığı limandaki gemiler, Akdeniz ve Ege’de kullanılan demir atma yöntemi yerine tonoz ile limana bağlanmaktadır. Deniz polisi karakolu, amfi tiyatro, Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi ve Antalya Oyuncak Müzesi’nin bulunduğu liman surlarla çevrilidir. Çevresinde ise Akdeniz’in eşsiz deniz manzarası ve restoranlar mevcuttur.

Kaleiçi Yat Limanı

Marinada 1 km kadar açıklarda şamandıranın hemen altında ‘Sosyete Batığı’ olarak da adlandırılan Fransız savaş gemisi Saint Didier’e ait batık bulunmaktadır. 1942’de savaş esnasında batırılan Saint Didier, halen daha dalgıçların ilgisini çekmektedir. Bölgede deniz trafiğinin yoğun olmasından ötürü dalış sırasında dikkat olunması gerekmektedir.

Kaleiçi Yat Limanı’nda bulunan tur tekneleriyle Aşağı Düden Şelalesi’ne turlar düzenlenmektedir. Antalya’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra ilginç falez oluşumlarını keşfetmek isteyenler ve mis gibi deniz havasını solumayı düşünenler için burası oldukça idealdir.

Kaleiçi Yat Limanı Nerede?

Kaleiçi Yat Limanı, Antalya’nın Muratpaşa ilçesindedir. 1472 senesinde Papalık Donanması, Papalık Armasını dalgakıran burçları üzerine dikerek kentin güvenliğini sağlamış ve burçların arasına gerilen zinciri, ganimet olarak dönüşte yanına almıştır.

Kaleiçi Yat Limanı’nın Muratpaşa’daki idari büronsun yanı sıra Kepez’de de merkez bürosu bulunmaktadır.

Kaleiçi Yat Limanı

Kaleiçi Yat Limanı’na Nasıl Gidilir?

Adres: Selçuk, Varyant Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya

Kaleiçi Yat Limanı İdari Büro Adres: Selçuk Mahallesi İskele Caddesi Eski Zabıta Karakolu Kaleiçi
Muratpaşa / Antalya – Posta Kodu: 07070
Telefon: 0242 248 45 33

Kaleiçi Yat Limanı Merkez Büro: Kepez Mahallesi Antalya Bulvarı No:193
Kepez / Antalya – Posta Kodu: 07090
Telefon: 0242 331 01 00

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.