Kumluca’ya Nasıl Gidilir? Antalya Kumluca Arası Kaç Km?

Kumluca'ya gitmek isteyen yolcular ortalama mesafeleri merak ederken İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden gelenler de tahmini süre konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir.

Kumluca

Akdeniz’in güzide tatil merkezlerinden olan Kumluca ilçedir ve Antalya’ya bağlıdır. Doğal güzelliklerinin yanında tarihi yapıları ile kendisine hayran bıraktıracak güzellikteki koyları sayesinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarındandır.

Üç tarafı da dağlarla çevrili olan Kumlucan’nın batısında Finike, doğusunda Korkuteli ve güneyinde ise Akdeniz’e komşu olan ilçe bölgedeki turizm merkezlerine oldukça yakındır. Bu nedenle de günübirlik turlara turistlerinde ilgisi vardır.

Sarı Kavak adıyla 1830’lu yıllardan bu yana günümüze kadar gelen Kumluca, Finike ile Antalya’ya bağlı Iğdırmağardıç Bucağı kendisini Kemer’den ikiye ayırmıştır. Bu sebeple Kemer Antalya’ya, Kumluca’da Finike’ye bağlanmıştır. 1924’te göçebe halkın bölgeye yerleşmesi sonrasında iyice kalabalıklaşan Kumluca, 7033 sayılı kanunla 1958 yılında Finike’den ayrılarak ilçe olmuştur.

Kumluca Nerededir?

Kumluca ilçesi Akdeniz Bölgesinde Antalya’nın bir ilçesidir. Adını bir köylünün meşhur karpuzlarının methiyle almıştır. Antalya merkeze 90 km kadar mesafede olan Kumluca, denizden kuzeye doğru uzanan son derece verimli bir ova üzerindedir. İlçede Akdeniz iklimi hakim olduğundan yaz aylarında sıcaklık 48 dereceyi bulmaktadır. Kış aylarında ise yoğun yağış ve sert rüzgarlar hakimdir.

Kumluca

Kumluca’da Olympos, Corydella, Rhodiapolis, İdebessiois, Gagae gibi önemli antik kentler yer almaktadır. Özellikle de Olympos Antik Kentine turistler yoğun ilgi göstermektedir. 1991 yılında bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler buranın ne derece turistik değere sahip olduğunun bir göstergesi haline gelmiştir.

Kumluca sahilinde Adrasan koyu ile Olympos koyuda en çok tercih edilen plajlar arasındadır.

Antalya Kumluca Arasında Kaç Km Mesafe Vardır?

Antalya ile Kumluca arası mesafe yaklaşık olarak 95 km kadardır. Bu mesafeyi karayolu ile tamamlamak isteyenler için yolculuk süresi tahmini olarak 1 saat 30 dakikadır. Antalya’dan Kumluca’ya yola çıkıldığında Kemer ve Konyaaltı ilçelerinden geçilmektedir.

Kumluca’ya Havayolu İle Ulaşım

Kumluca ilçesine gerçekleştirilecek havayolu ulaşımları en yakın konumdaki Antalya Havalimanı üzerinden yapılmaktadır. Havalimanının il merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 110 km kadardır.

Antalya Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra bölgede hizmet veren taksi veya servis araçlarıyla Antalya Otogarı’na buradan da her yarım saatte bir Kumluca ilçesine hareket eden minibüsler kullanılarak ulaşım sağlanmaktadır.

Kumluca’ya Otobüs İle Ulaşım

Kumluca ilçesine Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferleri düzenlenmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den gerçekleştirilen direkt otobüs seferleriyle Kumluca Otogarı’na varılmaktadır.

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakasından günde ortalama olarak Kumluca’ya 9 otobüs seferi düzenlenmektedir. İstanbul’dan hareket eden otobüs ortalama 14 saatlik bir sürede Kumluca’ya ulaşmaktadır.

Kumluca

Ankara’dan Kumluca’ya günde ortalama 2 otobüs seferi düzenlenmekte ve yolculuk süresi de 10 saat kadar sürmektedir.

İzmir’den Kumluca’ya günde ortalama 3 otobüs seferi düzenlenmekte ve yolculuk süresi de 7 saat kadar sürmektedir.

Kumluca’ya Özel Araçla İle Ulaşım

Kumluca’ya Türkiye’nin dört bir yanından özel araçla ulaşmak mümkündür. Bulunduğunuz konumdan başlamak üzere ulaşımın daha hızlı ve rahat bir şekilde yapılabildiği Kumluca, Akdeniz’in güney sahillerinde yer almaktadır.

İstanbul’dan Kumluca’ya gelirken öncelikle Gebze’den çıkış yapılmalıdır. Daha sonrasında sırasıyla Gemlik, Bursa, İnegöl, Bozüyük, Afyonkarahisar, Sandıklı, Dinar, Burdur, Bucak, Antalya, Kemer ve Kumluca tabelaları takip edilmelidir. Yaklaşık 780 km’lik yol ortalama 9 saat 30 dakika içerisinde sona erecektir.

İstanbul’dan Kumluca’ya gelirken öncelikle Eskişehir’den çıkış yapılmalıdır. Daha sonrasında sırasıyla Polatlı, Sivrihisar, Afyonkarahisar, Sandıklı, Burdur, Bucak, Antalya, Kemer ve Kumluca tabelaları takip edilmelidir. Yaklaşık 630 km’lik yol ortalama 7 saat 30 dakika içerisinde sona erecektir.

İzmir’den Kumluca’ya gelirken öncelikle İzmir Çevre Yolu’ndan çıkış yapılmalıdır. Daha sonrasında sırasıyla Aydın, Nazilli, Tavas, Acıpayam, Gölhisar ve Kumluca tabelaları takip edilmelidir. Yaklaşık 486 km’lik yol ortalama 6 saat 20 dakika içerisinde sona erecektir.

Antalya Kumluca’ya Nasıl Gidilir?

Eğer özel aracınız varsa Antalya’dan Kumluca’ya ulaşmak için D-400 karayolunu kullanmak gereklidir. Bu karayolu aslında Antalya şehir merkezinden başlayarak Kaş ve Fethiye’ye kadar uzanan sahil yolundan ibarettir. Antalya merkezden sonra sırasıyla Beldibi, Göynük, Kemer, Çamyuva ve Tekirova’yı geçtikten sonra Kumluca’ya ulaşılmaktadır.

Antalya Merkez Kumluca Arası Kaç Saat?

Antalya merkez ile Kumluca arası ortalama mesafe 97 km olmakla birlikte varış süresi de 1 saat 48 dakikadır.

5/5 - (1 vote)
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.