St. Nicholas Kilisesi – Noel Baba Müzesi

St. Nicholas Kilisesi diğer adıyla çocuklar arasında bilinen Noel Baba Müzesi harikulade bir yer ve mistik bir atmosfere sahiptir.

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi yani diğer adıyla Noel Baba Müzesi hakkında pek çok farklı söylem bulunmaktadır. Aziz Nicholas’ın ölümü sonrasında yapılan bu kilise aslında Noel Baba’nın da ölümünün akabinde burada yattığına inanılmaktadır.

Patara’da doğduktan sonra Piskoposluk yaptığı Myra’da hayata gözlerini kapatan Aziz Nicholas yani diğer adıyla Noel Baba adına yaptırılan bu kilise özellikle yurt dışından gelen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Noel Baba’nın sonsuz uykusuna burada daldığına inanılmaktadır.

65 yaşında iken öldüğü söylenen Aziz Nicholas için lahdinin burada sonsuza kadar kalacağı söylenmiştir. Haçlı Seferleri esnasında buraya gelen bazı tüccarlar onun kemikleri çalarak Bari’ye kadar götürüp gömseler de kalan kemikleri halen daha Antalya Müzesi’nde korunmaktadır.

St. Nicholas Kilisesi

Zor durumda kalan çocukları koruyucu özelliği ile bilinen Noel Baba zamanla sevdi dolu bir yaşlıya dönüştürülmüştür. Bu yüzden de onun kemiklerinin bulunduğu kiliseye Noel Baba Müzesi adı verilmiştir. Likya’nın başkenti olan Myra’daki bu kilise hem mimarisi hem de üslubuyla Orta Bizans Döneminin en önemli anıtları arasındadır.

Mucizelerin Azizi olarak adlandırılan St. Nicholas Kilisesi’nin içerisinde balık pulları ve akanthus yapraklarıyla süslü Roma Dönemi’ne ait lahdi bulunmaktadır.

St. Nicholas Kilisesi Nerede?

St. Nicholas Kilisesi, Antalya’nın Demre ilçesi sınırları içerisindedir. Antalya’ya bağlı olan Kaş ile Finike arasındaki Demre’de bulunan bu kilise için ilk çalışmalar Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Ötüken ve ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir.

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Demre ilçesindeki St. Nicholas Kilisesi’ne ulaşmak için Antalya şehir merkezinden kalkan dolmuş ya da otobüs seferleri kullanılabilmektedir. Özel araçla buraya gelmek isteyenler ise öncelikle Antalya sahil yolundan Fethiye yönüne devam ederek buradan Demre’ye ulaşmaları yeterlidir.

5/5 - (1 vote)
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.