Yanartaş nerede, nasıl gidilir?

Yanartaş

Yanartaş, Antalya ilinin Kemer ilçesinde Kumluca istikametindeki Ulupınar Mahallesinin sahil mevkiinde yer almaktadır. Tepedeki kayalıkların hemen üzerindeki deliklerin içerisinden çıkan ve sürekli olarak yanan metan gazı alevlerinin süslediği bölge turistlerinde ilgisini çekmektedir. Binlerce yıldır dağdaki alevlerin sönmediği gözlemlenmiş ve bu ateşlerinde antik çağdaki mitolojide kendi efsanelerini de yaratma şansını vermiştir.

Sıra dışı bir yer gibi lanse edilen Yanartaş, “Sonsuz Alev” olarak da adlandırılmaktadır. Anadolu’nun mucizevi doğal güzelliklerinden sadece birisi olan bölge Beydağları Milli Parkı içerisinde Çıralı ve Olympos tepelerinde deniz seviyesinden 230 m kadar yükseklikte yer almaktadır.

Çıralı da havanın kararmasıyla birlikte tüm doğa güzellikleri kendisini göstererek büyülü ve bir o kadar da mistisizm dolu çok az kişinin bildiği bir yer olan Yanartaş ortaya çıkar. Gecenin zifiri karanlığında bölgedeki bazı ağaçlar gizemli bir nesneye dönüşürler.

Yanartaş ile ilgili olarak eski çağlardan bu yana gelen efsaneler kendisini gösterir. Antik bir Likya kenti olan Chimera’nın yer altından çıkan ateşin kutsal sayılmasıyla birlikte efsanede adı geçen aslan, keçi ve yılan karışımı üç başlı canavar masal kitaplarına da konu olmuştur.

Özellikle güneş batımından sonra oldukça romantik ve mistik bir atmosfere bürünen Yanartaş bu bölgeye gelenleri kendisine çeker. Buradaki en dikkat çekici antik kalıntılar arasında o dönemde papazların kaldığı evler ve kiliselerinde yer aldığı Bizans Ortodoks bazilika kompleksi bulunmaktadır.

Yanartaş Nerede?

Yanartaş, Antalya ilinin Kemer ilçesinde Kumluca istikameti boyunca Ulupınar Mahallesinin sahil şeridindedir. Kemer’e yaklaşık 35 km mesafede yer alan bölge Çıralı ve Olympos’un tepelerinde deniz seviyesinden 230 m kadar yükseklikte bulunup sonsuz ateş olarak da lanse edilen doğal bir ateş kaynağına sahiptir.

Yanartaş nerede

Yanartaş aslında tam olarak Çataldağ’ın kuzeydoğu yamaçlarındadır. Çıralı’nın içerisinden Kuzeydoğu istikametine devam ederek Yanartaş’a ulaşmak mümkündür. Buradan da bilet alarak 1 km’lik tırmanış sonrasında tepeye ulaşılabilir.

Yanartaşa Nasıl Gidilir?

Yanartaşa gidebilmek için öncelikle Çıralı’ya ulaşmanız gerekmektedir. Antalya-Çıralı arasındaki 82 km’lik mesafe özel araçla 1.5 saat kadar sürmektedir. Eğer ki Kemer üzerinden Çıralı’ya gelecekseniz ortalama 50 dakikalık bir yolunuz var demektir.

Yanartaşa nasıl gidilir

Çıralı’nın hemen girişinde bulunan köprüyü geçtikten sonra sol tarafa doğru giderek pansiyonların ve portakal bahçelerinin bulunduğu alandaki yoldan 3.5 km sonra Yanartaş’a ulaşabilirsiniz. Ortalama 1200 adım atarak Yanartaş’a tırmanırken arada molalar vererek sahille beraber doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Yanartaş Konum

Bı içeriği oylayın post
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.