Yeşille mavinin tonu Porto Ceneviz Koyu

Porto Ceneviz Koyu, Antalya'nın el değmemiş bakir koyları arasında yer alıp yeşille mavinin binlerce tonunu barındıran ve dalış tutkunlarının vazgeçilmez noktasıdır.

Porto Ceneviz Koyu

Porto Ceneviz Koyu, Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde 1. derece sit alanı olarak korunmaktadır. Karadan ulaşımın olmadı koyun bulunduğu alan doğal ve bakir kalmış yerler arasındadır. El değmemiş doğasına rağmen yalnızca teknelerle gidilebilen koyda denizin berraklığı görenlerin aklını başından almaktadır.

Yeşille mavinin binlerce tonunu rahatlıkla görebileceğiniz Porto Ceneviz Koyu’nda sahil kısmı incecik kumlarla kaplıdır. Deniz suyunun dalgasız olduğu bölge berrak bir yapıya sahip olmakla birlikte çıplak gözle denizin dibini bile görebilirsiniz. Dalış tutkunlarının vazgeçilmezi olan koy, derin olduğundan dolayı çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenenler için ideal değildir.

Porto Ceneviz Koyu

Koyun bu derecede popüler olmasının sebepleri arasında turkuaz denizi ve eşsiz bir kumsala sahip görünürde bulunması gösterilebilir. Koyun hemen üst kısımlarına çıkıldığında orman ile denizin muhteşem uyumunu gözlerinize bayram havası yaşatacaktır. Nesli tükenmekte olan Akdeniz fokları ile Caretta Carettaların yaşam alanlarından olan koyda iç kısımlara gidildikçe siyah renkli toprağı denizde sulandırarak vücuda ve yüzlere sürülmesi şifalı olarak gösterilmektedir.

Porto Ceneviz Koyu Nerede?

Adrasan ile Olimpos arasında bir köprü vaziyetinde olan Porto Ceneviz Koyu’na karadan ulaşım bulunmamaktadır. Hiçbir şekilde yerleşim yerinin bulunmadığı koy, Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde doğal sit alanı olarak korunmaktadır.

Musa Dağı’nın eteklerinde açık denize bakan kısımdaki Ceneviz Koyu halk arasında Porto Ceneviz Koyu olarak bilinmektedir. Cenevizlilerin 11. ve 15. yüzyıllarda Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kurarak kıyılarda inşa ettikleri ya da eski kale kalıntılarını onararak kullandıkları koy oldukça ünlüdür.

Porto Ceneviz Koyu’na Nasıl Gidilir?

Porto Ceneviz Koyu’na sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Olimpos ve Adrasan arasında yer alan koya; gemi, tekne veya özel yatlarla ulaşıldığından kara yolu için uygun değildir.

Porto Ceneviz Koyu

Eğer ki bölge saatleri dışında koyda vakit geçirmek istiyorsanız özel bir tekne kiralayabilir veya tekne turlarını yakından inceleyebilirsiniz. Yürüyerek gitmek isteyenlerden içinde Kumluca’dan Porto Ceneviz Koyu’na mesafe ortalama 5-6 saat kadardır.

5/5 - (1 vote)
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.