Zeytintaşı Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Zeytintaşı Mağarası, 1 milyon yıllık tarihiyle bölgenin turizm potansiyelini elinde bulundururken doğası ve havasıyla insana huzur vermektedir.

Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaşı Mağarası, yaklaşık 1 milyon yılda oluştuğu tahmin edilen karstik bir yapıdır. Taşocağı işletmek için 1997 senesinde tesadüfi olarak bulunan ve 2013 yılında da Tabiat Anıtı ilan edilen mağara, bölgenin turizm potansiyeline katkı sağlamaktadır.

Damlataş sütunlarınca pek çok küçük salon ve odacığa ayrılan mağara, sıcak ve nemli bir havaya sahip olup derinliği 14 metre kadardır. Birbirine bağlı olan iki kattan oluşan mağaranın üst katı 136 m, alt katı ise 97 m uzunluğundadır. Alt katının tahribattan dolayı yıpranmaması adına ziyaretçilere kapalı olan Zeytintaşı Mağarası’nın içerisinde traverten, soda çubukları, mısır patlağı, akmataşı, bayrak traverten ve heliktik gibi halen oluşumuna devam eden şekiller mevcuttur.

Yaklaşık 1 milyon yılda oluştuğu düşünülen mağarada boyları 5 cm ile 70 cm’yi bulan makarna sarkıtları dikkat çekmektedir. Makarna sarkıtlarının bulunduğu salon ‘Spagetti Salonu’ olarak adlandırılırken turizme ayrı bir değer kazandırmaktadır. Mücevher değerindeki yüzlerce narin ve kristalimsi sarkıttan oluşan ‘Avize Salonu’da nefes kesecek güzelliktedir.

Zeytintaşı Mağarası

Doğası kadar havasıyla da insana ferahlık ve huzur katan Zeytintaşı Mağarası’nın bakir kalan güzellikleri kadar civarındaki yürüyüş, tırmanma ve safari turu ile yaban hayatı gözlemciliği dikkat çekmektedir.

Zeytintaşı Mağarası Nerede?

Zeytintaşı Mağarası, Antalya’nın Serik ilçesi Akbaş Köyü sınırları içerisindedir. Gökçeler Mahallesi’nin güneydoğu kısmında yer alan mağara, büyüleyici atmosferi kadar mücevherleri andıran sütun, sarkıt, dikit ve her türden damlataşlarıyla yoğun il görmektedir.

Zeytintaşı Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Serik ilçesi Akbaş Köyü’nde yer alan Zeytintaşı Mağarası’na herhangi bir toplu taşıma aracı gitmemektedir. Serik ilçe otogarından Akbaş Köyü yakınlarına kadar giden araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

Zeytintaşı Mağarası

Akbaş Köyü; Serik ilçesinin 15 km kuzeyinde kalırken, Zeytintaşı Mağarası’da Antalya’ya 54 km, Serik’e 16 km, Aspendos’a ise 10 km kadar mesafededir.

Zeytintaşı Mağarası Giriş Ücreti 2023

Zeytintaşı Mağarası’na giriş ücreti 2023 yılı için tam 22 TL, indirimli ise 11 TL’dir.

Zeytintaşı Mağarası Saat Kaçta Kapanıyor?

Zeytintaşı Mağarası hafta sonları olan Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Zeytintaşı Mağarası Pazar Günleri Açık Mı?

Zeytintaşı Mağarası, hafta içi her gün olduğu gibi hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri de açıktır.

5/5 - (1 vote)
Administrator
Kemer'in doğal güzellikleri içerisinde masmavi denizi ve altın sarısı kumsalıyla bir bütün oluşturan otelimiz siz değerli misafirlerini aramızda görmekten mutluluk duyar.