Çıralı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Çıralı Plajı, Kemer'in şirin bir kasabasında mavi bayraklı plajlar arasında yer alıp dünyaca ünlü Caretta caretta kaplumbağaların üreme yerlerindedir.

Rate this post

Çıralı Plajı, dünyaca ünlü Caretta caretta deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapmaktadır. Aynı adı taşıyan Çıralı mevkiinde bulunan plajın her iki yanı da kayalarla çevrili ve hafif taşlı olmasına rağmen ince taneli altın sarısı kumsalı buraya gelen misafirlerin ve turistlerin ilgisini çekmektedir.

Sahil boyunca ince çakıl ve kumdan oluşan Çıralı Plajı; Olympos ve Yanartaş’a yakınlığı ile son dönemde popüler bir yer haline gelmiştir. Kral Zeus’un mezarının bulunduğu yer ve antin tiyatro ile hamam gibi kalıntıların sıralandığı alan üzerindeki plaj buraya gelenleri Roma devrinde kısa bir tarihi yolculuğa çıkarmaktadır.

Çıralı Plajı

Tarih, kültür ve doğa turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olan plaj, 1. dereceden sit alanıdır. Mavi bayraklı plaj unvanı da alan plaja girişler ise ücretsizdir. Bölgede günübirlik tekne turlarıyla Ceneviz Koyu, Olympos ve Adrasan gibi popüler koylara gezintiye çıkabilir ve unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Çıralı Plajı Nerede?

Çıralı Plajı, Antalya ilinin Kemer ilçesinde şirin bir kasabadadır. Olympos Plajı ile birlikte bölgede denize girilebilecek en güzel yerler arasında bulunan plaj ayrıca Antalya’nın el değmemiş bakir koylarındandır.

Oldukça uzun bir plaja sahip olan bölge, temizliği kadar taş ve kumsal birikintilerine de sahiptir. Kamp yapmanın yasak olduğu plajda bulunan ormanlık alan halka açıktır.

Çıralı Plajı’na Nasıl Gidilir?

Çıralı Plajı’na ulaşabilmek için öncelikle Kemer ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Buradaki şirin bir kasabada bulunan plaj, Antalya merkeze 84 km, Çıralı’ya ise 3.5 km kadar mesafededir.

Çıralı Plajı

Antalya Otogarından Çiçek Tur ya da Antalya Tur otobüsleriyle Çıralı’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca otogardan kalkan Kumluca-Kaş istikametine seyahat eden otobüslerle Çıralı kavşağında inerek buradan dolmuşlarla plaja varabilirsiniz.

Caretta caretta deniz kaplumbağalarının üreme zamanlarında Çıralı Plajı sahiline 21.30-06.30 saatleri arasında girmek yasaktır.

Çıralı Plajı Konumu