Kesme Boğazı Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kesme Boğazı Kanyonu doğal güzellikleriyle antik dönemden günümüze kadar gelen tarihi yapılarıyla bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

5/5 - (1 vote)

Kesme Boğazı Kanyonu olağanüstü güzellikte bitki örtüsü, rengarenk çiçekleri ve yaban hayatına ayrılmış yaşam alanı ile herkesi heyecanlandıran efsanevi bir bölgedir. Antik dönemlerde orduların, yüksek kesimlerden kıyı yerlere inen tüccarların ve yaylaların sakini olan Türkmen Yörüklerinin geçiş güzergahındaki kanyon şimdilerde jeep safari turları ve doğa yürüyüşü yapanların konumları arasındadır.

Kanyonun en dar noktalarından biri Cumhuriyet dönemine ait olan tek kemerli 22 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindeki tarihi taş köprüdür. Bu köprü, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından 2017-2018 yıllarında restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Bu taş köprünün hemen yanındaki dere kenarına koca kayalardan set oluşturulmuş, içerisine de branda serilerek doğal havuz ve havuzun başına da ahşap çardaklar inşa edilmiştir.

Kesme Boğazı Kanyonu

Zengin bir floraya sahip olan Kesme Boğazı Kanyonu; Kemer Orkidesi ve Olimpos Safranı gibi ender bitki türlerini barındırmakta ve bu türler bilim dünyasına ışık tutarak ayrı bir öneme bürünmektedir. Buz gibi sularıyla oksijen yoğunluğu maksimum seviyedeki temiz havası ve eşsiz coğrafyasıyla her sene binlerce turisti kendisine çeken kanyon; doğa sporları, yürüyüş, bisiklet ve safari içinde harika bir seçenektir.

Kesme Boğazı Kanyonu Nerede?

Kesme Boğazı Kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesindedir. Altınyaka yolu üzerindeki kanyon, Beydağları Milli Park sınırları içerisinde olup Antalya şehir merkezine 45 km, Kemer’e ise 10 km kadar mesafededir.

Kesme Boğazı Kanyonu

Kesme Boğazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Kemer ilçesindeki Kesme Boğazı Kanyonu, ilçe merkezinden Cumhuriyet Caddesi istikametine doğru gidildikten sonra Aslanbucak Kavşağına dönüş yapılarak 15 km boyunca devam ettikten sonra varılmaktadır.