Eşsiz Dokusuyla Mavi Bayraklı 10 Ücretsiz Antalya Halk Plajı

Antalya'da eşsiz dokusu ve manzarasıyla ünlü mavi bayraklı halk plajları bölgeye gelen turistler ve yöre halkı tarafından tercih sebebidir.

Rate this post

Antalya’da ücretsiz mavi bayraklı halk plajları yaz mevsiminin aranılan ilk adresleri arasındadır. Eşsiz plajların tarihi dokusuyla birleştiği noktada deniz havası almak ve doğal güzelliklerle dolu manzaraların tadına varmak isteyenler için buralar herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

Özellikle deniz sezonunun Kasım ve Aralık ayı gibi sonlandığı Antalya’da ücretsiz plaj seçenekleri oldukça fazladır. Akdeniz’in eşsiz manzarasına keyifle bakabileceğiniz ve denizin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz Antalya’daki en iyi ücretsiz plajlar listesinden hoşunuza en çok gideni rahatlıkla tercih edebileceksiniz.

Türkiye’de turizmin başkenti olan Antalya, Batı Toroslar’ın sırtında pek çok ilçesi ve beldesiyle birlikte bir tatil cennetidir. Tarih öncesi zamanlardan günümüze kadar birçok medeniyeti barındıran Antalya’da plajların görselliği dışında denizin temiz olması da mavi bayraklı plajlar arasında yer almasına sebebiyet vermiştir.

Antalya’da mavi bayraklı plajlar şöyle sıralanmaktadır:

  • Damlataş Halk Plajı
  • Falez Halk Plajları
  • Kleopatra Batı ve Doğu Halk Plajı
  • Patara Plajı
  • Finike Gökliman Plajı
  • Ayışığı Plajı

İnceboğaz Halk Plajı

Antalya’nın Kaş ilçesinde Çukurbağ yarımadasında yer alan İnceboğaz Halk Plajı, ücretsizdir. Açık kısımları rüzgarlı ve dalgalı olan plajın koya bakan yerleri hafif dalgalı ve ılık olup çocuklu ailelerce tercih sebebidir. Hafta sonları yoğun olan plajda hafta içi yer bulmak daha kolaydır.

İnceboğaz Halk Plajı

İnceboğaz Halk Plajı’nın yakınlarında Hidayet Koyu, Kaş Belediyesi ve Büyükçakıl Plajı yer almaktadır. Hem kent merkezine yakınlığı hem de olağanüstü manzarasıyla dikkat çeken plajda yapılabilecek aktiviteler arasında; yüzme, tekne turu, dalış, kano turu, manzara seyri, sandal turu, şişme bot turu, fotoğrafçılık, plaj oyunları, trekking yer almaktadır.

Lara Plajı

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan Lara Plajı, şehir merkezine 10 km kadar mesafededir. Mavi bayraklı plajlar arasındaki plaj, sarı ince kum yapısıyla buraya gelenleri büyülemektedir. Yürüyüş ve güneşlenmek isteyenlerin ilgi alanına giren plajın denizi berrak bir suya sahiptir.

Lara Plajı

Lara Plajı’nın bulunduğu yere dökülen Düden Şelalesi turistlerin ilgisini çekmektedir. Plaja gelmek isteyenler için otobüs, servis ve dolmuşlar rahatlıkla bulunurken girişlerde ücretsizdir.

Kaputaş Halk Plajı

Antalya’da Kaş-Kalkan sahil yolunun hemen üzerinde yer alan Kaputaş Halk Plajı, turkuaz renkli sularıyla ünlüdür. Kaş’a 20 km, Kalkan’a ise 7 km kadar mesafede bulunan plaja özel araç ve minibüslerle ulaşmak mümkündür.

Kaputaş Halk Plajı

Halk arasında Kanyonağzı Plajı olarak da bilinen Kaputaş Halk Plajı, kumlarla karışık beyaz renkli çakıl taşları ile dikkat çekmektedir. Denizi çok berrak olan plaj, kaynak sularının denizle birleşmesinden ötürü suyu hafif soğuk ve girişler ücretsizdir.

Gökliman Plajı

Antalya’nın Finike ilçesinde yer alan Gökliman Plajı, mavi bayraklı plajlar arasındadır. Denizi berrak olan plajın sahili küçük çakıllı bir yapıya sahiptir. Sakin tatiller adına tercih sebebi olan bu plajın suyu soğuk olmasına rağmen amatör balıkçılar için avlanma noktalarındandır. Finike Belediyesi’nden plaja giden servisler bulunurken girişlerde ücretsizdir.

Gökliman Plajı

Olimpos Plajı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan Olimpos Plajı, Yazır Köyü mevkisindedir. Beydağları Sahil Milli Parkı’nın parçası olan plaj doğanın içerisinde sakin ve huzur verici bir ortamdadır. 1. Derece sit alanı olan plaj çakıllı bir yapıya sahip ve suyu da berraktır. Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alan olan plajın sol tarafı Çıralı Plajı’yla birleşik ve girişler ücretsizdir.

Adrasan Plajı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan Adrasan Plajı, şehir merkezine 30 km kadar mesafededir. Koyun çevresi çam ağaçları ile çevrili olduğundan buradan gün doğumu ve gün batımını izlemek mümkündür. Sit alanı olmakla birlikte dalışçılar içinde müsait bir mevkide yer alan plaj pek çok gezi teknesinin kalkış noktasındadır. Voleybol ve su topu gibi çeşitli aktivitelerin yer aldığı plaja girişler ücretsizdir.

Adrasan Plajı

Atatürk Parkı Halk Plajı

Antalya’nın Beldibi ilçesinde yer alan Atatürk Parkı Halk Plajı, Kemer’e 18 km kadar mesafededir. Mavi bayraklı plajlardan olan bu bölge çok temiz ancak bir taşlıdır. Sahil uzunluğu 200 metreyi bulunan plajda su sporları aktivitelerinin yanında su kayağı, deniz paraşütü ve scuba diving de yapılmaktadır. Plaja girişler ücretsizdir.

Phaselis Plajları

Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Phaselis Plajları, Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içerisindedir. Güney, kuzey, merkez ve liman bölümlerinden denize girilebilen plaj, tarihi anlamda da oldukça değerlidir. Plaja girişler ücretsizdir.

Konyaaltı Halk Plajı

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yer alan Konyaaltı Halk Plajı, şehir merkezine 4 km kadar mesafededir. Turkuaz rengini andıran mavi bayraklı plajlar arasındaki bu bölgenin sahili çakıl taşlarıyla çevrilidir. 7.500 metrelik bir alana sahip olan plajın sadece 1.500 metre kadarlık kısmı halk plajıdır. Girişlerin ücretsiz olduğu plajda duş, kabin ve tuvalet imkanları vardır. Plajda yapılabilecek aktiviteler arasında; yüzme, dalış, yoga, sportif aktiviteler, trekking, fotoğrafçılık, tekne turları, sandal, bot ve kano gezisi, su topu ve manzara seyri vardır.

Konyaaltı Halk Plajı

Kleopatra Plajı

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Kleopatra Plajı, en iyi 10 halk plajı arasındadır. Adını tarihte geçen rivayetlere göre; Mısır Kraliçesi Kleopatra’ nın yüzdüğü sulardan almaktadır. Ancak bölgede yapılan son araştırmalarda bu konuya ait bir bilgiye rastlanılmamıştır.

Kumsalı 2 km uzunluğa sahip olan Kleopatra Plajı’ndan gün batımını izlemek mümkündür. Damlataş Mağarası’nın hemen yakınlarındaki plajda denizin suyu biraz tuzlu ve çok az da dalgalıdır. Şehir merkezine 130 km kadar mesafede bulunan plaj, Alanya’ya ise sadece 2.5 km kadar uzaklıktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu plaja servis araçları bulunabilmektedir.