Fırnaz Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Fırnaz Koyu el değmemiş doğası ve berrak sularıyla bir akvaryumu andırmakta ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir.

5/5 - (1 vote)

Fırnaz Koyu, Likya Yolu güzergahında etrafı sarp yamaçlarla çevrili efsane yerler arasındadır. Halk arasında ‘Muar Kürü’ ya da ‘Muğar Kürü’ olarak da adlandırılan koy özellikle mavi tur teknelerinin uğrak mekanlarındandır.

Mavinin tüm tonlarına rastlayabileceğiniz Fırnaz Koyu, berrak sularıyla adeta bir akvaryumu andırmaktadır. Koruma altına alınan bu bölgede kesinlikle tesisleşmeye izin verilmezken el değmemiş olan doğası içindir. Günümüze kadar gelen enfes güzellikleriyle misafirlerine doğayla iç içe olma şansını vermektedir.

Fırnaz Koyu

Küçük bir plaj olan koyun cilde iyi geldiğine inanılan çamuru dünyaca ünlüdür. Bölgeyi ziyarette bulunan turistler burada çamur banyosu yaparak eğlenceli anlar geçirmekte ve koyun çevresinde bulunan zeytin ağaçları da ortama hoş bir görsellik katmaktadır. Likya döneminin en büyük kentlerinden olan Patara’nın su ihtiyaçlarını karşılayan su kemerleri de dikkat çekmektedir.

Fırnaz Koyu Nerede?

Fırnaz Koyu, Antalya’nın Kaş ilçesindedir. İlçe merkezine bağlı olan Kalkan’a 4 km kadar mesafede bulunan koy, konum olarak Yeşilköy Beldesi’ndedir.

Bu özel koyda suyun berraklığı kadar popüler hale gelen tüplü dalış noktaları vardır. Su oldukça sakin ve su yüzeyinin altında doğal hazineleri keşfetmek adına birçok nokta vardır. Fırnaz Koyu’nda yaşayan barracudas, ahtapot, deniz kaplumbağaları, deniz yıldızı, palamut, gökkuşağı lagos, anemon ve hatta antika amforaları bulunmaktadır.

Fırnaz Koyu

Fırnaz Koyu’na Nasıl Gidilir?

Fırnaz Koyu’na gitmek için öncelikle Kaş-Kalkan karayolu istikametinde 4 km’den sonra Yeşilköy yol ayrımını kullanmanız gerekmektedir. Koruma altında olan bölgede asfalt yol bulunmadığından deniz yolu ile gitmek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca koya tekne turları ile de günü birlik seferler yaparak da ulaşabilirsiniz.

MUAR Kürü Nerede?

Antalya ilinin Kaş ilçesinde yer alan Fırnaz Koyu koruma alanındadır. Koyun diğer isimleri Muar Kürü veya Muğar Kürü olarak da bilinmektedir.

Fırnaz Koyu Nasıl Gidilir?

Fırnaz Koyu’na Kaş-Kalkan karayolu istikametinde devam ederek 4. km’den sonra Yeşilköy yol ayrımına sapılmalı ya da deniz yolu kullanılmalıdır.