Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Patara Plajı, 18 km uzunluğundaki sahili ve göz kamaştırıcı doğasıyla geçmiş zamanlardan günümüze kadar gelen bir dünya harikasıdır.

5/5 - (1 vote)

Patara Plajı muhteşem ötesi doğasının yanında dünyanın en eski meclis binasını da tarihinde barındıran özel bir koydur. Altın sarısı rengindeki kumları ve uçsuz bucaksız açılan denizi sayesinde en güzel plajlar arasındadır.

Bölgedeki görkemi en iyi şekilde bünyesinde barındıran Patara Plajı, 18 km uzunluğundaki sahili ve 1500 metreye kadar ulaşan genişliğiyle göz kamaştırmaktadır. İnce ve yumuşacık kumlarının yanında Caretta Caretta’ların da yumurtlama alanı olan plaja sabah 08.00 ila akşam 20.00 saatleri arasındaki zaman zarfı dışında girmek yasaktır.

Hem doğal koruma hem de sit alanı olan plaj geçmiş zamanlardan günümüze kadar tüm doğallığını korumuştur. Geniş ve oldukça uzun kumsalında doğanın gücünü hissetmek, özgürlük ile sonsuzluğu derinden yaşamak buraya gelenlere ayrı bir his katmaktadır. Konumunun rüzgarlara açık olması nedeniyle deniz dalgalarının eksik olmadığı plaj, rüzgar sörfçülerinin mekanı gibidir.

Patara Plajı

Sıra dışı bir görünüme sahip olan Patara Plajı eski Türk filmlerine de konu olmuştur. Pek çok çöl sahnesinin çekildiği plajda Kemal Sunal ile Şener’in başrollerinde oynadığı Tosun Paşa ve İbrahim Tatlıses’in Sabuha filmleri buradaki kum tepelerde sahne almıştır. Kumsalın hemen orta kısmında yoğunlaşmakta olan kum tepeleri, plaja benzersiz bir görünüm kazandırmaktadır.

Atla gezilebilecek şekilde tertip edilen kum tepelerinin yanında Patara Antik Kenti için düzenlenen 2.5 saatlik turlarda buraya gelen turistlerin dikkatini çekmektedir. Yakın konumdaki Gelemiş Köyü ise hem konaklamak hem de kamp yapmak isteyenler için pek çok alternatifi bünyesinde barındırmaktadır.

Patara Plajı Nerededir?

Patara Plajı, Antalya’nın K ilçesine yaklaşık 43 km kadar mesafededir. Plaj aslında Kaş ile Fethiye ilçeleri arasında yer alan Gelemiş Köyü sınırlarına çok yakındır. Bir Likya kenti olan Patara geçmiş dönemde en önemli bölgeler arasındaydı.

Patara Plajı

Patara Plajı’na Nasıl Gidilir?

Patara Plajı’na özel aracınızla ya da şehir içi otobüslerle gitmeniz mümkündür. Antalya şehir merkezine 220 km kadar mesafede yer aldığından varma süreniz 4 saate kadar çıkmaktadır. Kalkan’a 17 km, Kaş’a 43 km, Fethiye’ye de 73 km uzaklıkta bulunan plaja ulaşmak için Gelemiş Köyü’ne geldikten sonra yürüyerek 20 dakika, aracınızla ise 5 dakikalık bir sürede varabilirsiniz.

Patara Plajı Nerede Var?

Patara Plajı, Antalya ili sınırları içerisindedir. Kaş ile Fethiye ilçeleri arasında kalan plaj aslında Gelemin Köyü’ne aittir. Adını Patara Antik Kenti’nden alan plajın sahil uzunluğu ise 12 km’dir.

Patara Plajı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Patara Plajı’na giriş ücreti 2023 yılı için 85 TL civarlarındandır. Müze Kart’ın geçerli olduğu plajda şezlong ve şemsiye içinde kiralama ücreti ödemek durumundasınız.

Patara Plajı Hangi İlde?

Patara Plajı, Antalya’dadır. Kaş ile Kalkan ilçelerine biraz daha yakın konumda olan plaj geçmiş zamanlarda bir Likya kentiydi.

Patara Plajı Duş Var Mı?

Patara Plajı’nda ücretsiz bir şekilde duş ve tuvalet imkanı bulunmaktadır.