Antalya’da Doğa Yürüyüşü Yapılabilecek En İyi 4 Rota

Antalya'da doğa yürüyüşü yapmak için en iyi rotaları arıyorsanız çokta uzağa gitmenize gerek yoktur. Dünyanın sayılı yürüyüş rotalarına sahip olan kent adeta doğa severler için bir cennet gibidir.

Rate this post

Antalya’da doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için belirleyici rotalar oldukça önemlidir. Sadece denizin, güneşin ya da kumun değil bunların yanında kendisine hayran bırakan doğasıyla da ün yapan Antalya, gezginler için en iyi yürüyüş rotalarına sahiptir. 19 antik kenti ve dünyanın sayılı 10 en iyi yürüyüş rotasını bünyesinde barındıran bölge özelliklede Likya Yolu ile ünlüdür.

Dağ ve doğa yürüyüşü meraklıları için vazgeçilmezler arasında yer alan Antalya bir çok trekking parkuruna da sahiptir. Arkeolojik zenginliklerinin yanında eşsiz doğa manzarası ile de yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan kent; temiz hava ve bol oksijen ihtiyacı olanlar açısından bir doktor gibidir.

Gelidonya Feneri

Gelidonya Feneri adını Likya dilindeki “Kaledonya” kelimesinden almıştır. Bölgeye sık sık göç eden kırlangıçları kendisine yuva yapan fener; Adrasan, Kumluca ve Karagöz arasında kalmaktadır. Antik çağlardan bu yana birçok deniz kazasının yaşandığı fener, denizciler tarafından “Beş Adalar” olarak anılmaktadır.

Gelidonya Feneri

Gelidonya Feneri’ndeki yürüyüş parkuru 2 veya 2.5 saat kadar sürmektedir. Bu açıdan bir sorun yaşamak istemiyorsanız yol üzerinde herhangi bir tesis bulunmadığından yanınıza mutlaka su almalısınız.

Melas Kervan Yolu

Melas Kervan Yolu, en uzun soluklu yürüyüş rotaları arasındadır. Melas Vadisi ile Toroslar’ın arasından geçen yol üzerinde oldukça zorlu etaplar yer almaktadır. Bu yol üzerinde yürüyüş yapmak isteyenler üç başlangıç noktası olarak bilinen Manavgat, Akseki ya da Seydişehir ilçelerine ulaşmak durumundadır.

Melas Kervan Yolu

Parkur üzerinde yürüyüşe çıkanlar; Oymapınar Baraj Gölü, Manavgat Çağlayanı, Düğmeli Evler, Altınbeşik Mağarası, Tınaztepe Mağaraları ve Akseki’nin muhteşem güzelliklerini görme şansına da sahip olacaktır.

Adam Kayalar

Adam Kayalar, Manavgat Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda St. Paul yolu üzerinde yer alan Selge Antik Kenti Psidia’dır. Boyları 10 ila 70 metre kadar arasında değişen ve şemal olarak da ayakta duran insanları andırdığından ‘konglomera’ olarak bilinen kayalar zaman zaman sonbahar renklerine bürünmektedir.

Adam Kayalar

Muhteşem orman manzarasına sahip olan Adam Kayalar; servi, ceviz ve kestane ağaçları arasından yükselerek buraya gelen ziyaretçileri kendisine bağlar.

Üçoluk Yaylası

Üçoluk Yaylası, Kemer’e 37 km kadar mesafede ve 1500 metre yüksekliktedir. Olağanüstü doğal güzelliklerinin yanında sedir ağaçlarıyla kamp tutkunları ve yürüyüş yapacak doğa severler için ideal bir bölgedir. Flora ve fauna açısından zengin bir çerçevede yer alan eski yayla evleri, sedir ve ardıç ağaçları ile bir bürün oluşturmaktadır.

Üçoluk Yaylası

Elektrik ve telefon gibi alt yapı hizmetlerinin bulunmadığı Üçoluk Yaylası, kamp ve trekking tutkunlarına ev sahipliği yapmaktadır. Batı Toroslar’ın eteklerinde yer alan bölge her daim misafirlerine enfes doğal güzellikler sunmaktadır.